Тема. ТАМАРА КОЛОМІЄЦЬ. ЯЛИНКА МОГО ДИТИНСТВА (Спогади)
Мета:
вдосконалювати навички свідомого виразного читання прозових творів; вчити
аналізувати прочитане; збагачувати знання учнів про історію свого народу, про
важкі роки другої світової війни; розвивати зв’язне мовлення, образне мислення;
виховувати любов до прекрасного.
Хід
уроку
І.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Стане кожен
серйозним в ту мить,
Бо роботи
багато у нас,
І активно
працює весь клас.
ІІ.
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота
над скоромовкою
Гра
«Дощик»
Учениця читає.
- Накрапає
дощ (тихо).
- Дощ
пускається сильніше (голосніше).
- Злива
(голосно).
- Дощ
слабшає (тихіше).
- Дощ
припинився (читання припиняється).
Скільки
важуть пироги?
Покладу їх
на ваги.
Їх не треба
рахувати,
Краще гостей
пригощати.
2.
Артикуляційна розминка
-
«Чашечка».
Рот широко
відкрити. Широкий язик підняти вгору. Потягнутися до верхніх зубів, але не
торкатися їх. Утримувати у такому положенні протягом 10–15 с.
-
«Голочка».
Рот відкрити.
Язик висунути далеко вперед, напружити його та зробити вузьким. Утримувати у
такому положенні протягом 15 с.
-
«Гірка».
Рот
відкрити. Бокові краї язика притиснути до верхніх кутніх зубів. Кінчиком язика
доторкнутися до нижніх передніх зубів. Утримувати у такому положенні протягом
15 с.
ІІІ.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1. Гра «Хто
краще?»
Конкурс на
краще виразне читання оповідання І. Боднарука «На новій землі» (с.
52–53).
2. Гра «Ти —
мені, я — тобі»
IV.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Послухай
вірш.
БУСЕЛ
По мочару,
по болоту
Іде бусел на
роботу,
Із купини на
купину,
З трясовини
в баговину
Чалапає, не
минає —
Такі зручні
ноги має.
Мочарі —
болотисте місце.
— Чи
сподобався вірш?
— Хто його
автор? (Тамара Коломієць)
— Сьогодні
ми ознайомимося з твором цієї чудової української письменниці.
Фізкультхвилинка
Ой, і хто
там так втомився,
Вліво,
вправо нахилився?
Треба дружно
всім нам встати,
Фізкультпаузу
почати.
Раз, два,
три, чотири —
Розгулялись
в лісі звірі.
П’ять,
шість, сім —
Посміхніться
дружно всім!
V.
СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Гра
«Рибки»
Самостійне
мовчазне читання вступної статті учнями
— Які часи
згадує поетеса в своєму оповіданні?
— Коли
відбувалася Друга світова війна?
— Яке горе
принесла вона на нашу землю?
2.
Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Ялинка мого дитинства»
1) Гра
«Передбачення».
— Прочитай
заголовок оповідання.
— Як ти
вважаєш, про що йтиметься в оповіданні з таким заголовком?
2) Виразне
читання оповідання вчителем.
— Чи
сподобалося тобі оповідання?
— Що
найбільше вразило в оповіданні?
3)
Словникова робота.
Вервечка —
низка чого-небудь.
Витинанки —
один з видів українського народного декоративного мистецтва, що має глибокі й
багаті традиції (вирізання).
5) Аналіз
змісту оповідання з елементами вибіркового читання.
— Якого
свята чекали діти?
— Про що
вони мріяли?
— Чому
дівчинка не потрапила до школи на свято?
— Скільки в
неї було ялинкових іграшок?
— Які
прикраси вона робила для ялинки?
— Що для
цього використовувала?
— Що
принесла мама?
— Які
іграшки зробила дівчинка із солом’яного паперу?
— Знайди і
прочитай опис цих іграшок.
— Що робила
дівчинка, коли лягла спати?
6) Вправи
для розвитку швидкості читання.
— Знайдіи у
тексті речення зі словами: округлими, муркоче, воску, мереживні.
Гра «Впізнай
іграшку»
- Мордочка
до мордочки, хвостики нарізно. (Кицьки)
- Куці
хвостики, вушка вгору, взялися за лапки і танцюють у колі. (Зайчики)
- Крильця та
хвостики прикріплені до грудочок воску. (Пташки)
- Вгощають
одна одну горішками. (Білки)
- Один
більшенький, схожий на мого плюшевого улюбленця. (Ведмедик)
VI. ПІДСУМОК
УРОКУ
— З яким
твором ознайомилися на сьогоднішньому уроці?
— Хто його
автор?
— Що нового ти дізналася про дитинство письменниці?
— Чим
схвилював тебе прочитаний твір?
VII. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
Виразно
читати оповідання (с. 54–55). Підготувати розповідь про улюблену ялинкову
прикрасу вашої родини.